تبلیغات بنری
حالوا - شفقنا : یک میلیارد و ششصد میلیون نفر مسلمان در سراسر جهان زندگی می کنند که حدود ۲۰ درصد از این جمعیت را شیعیان شکل داده اند. در حالیکه اکثر جمعیت مسلمانان جهان اهل سنت هستند، در تعدادی از کشورهای جهان جمعیت غالب از آن شیعیان است. ایران : ۹۰ تا ۹۵‎ درصد در ایران مسلمانان شیعه ۹۲.۲ درصد از کل جمعیت مسلمانان این کشور را تشکیل می دهند. در ابتدا، در ایران تا سال ۱۵۰۰ میلادی یعنی زمانی که شاه اسماعیل اول ایران را فتح کرد اکثریت اهل سنت بودند. در حال حاضر تنها حدود ۵‎ درصد از مسلمانان در…
بیشترین جمعیت شیعیان در کدام کشورها زندگی می کنند؟

حالوا - شفقنا : یک میلیارد و ششصد میلیون نفر مسلمان در سراسر جهان زندگی می کنند که حدود ۲۰ درصد از این جمعیت را شیعیان شکل داده اند. در حالیکه اکثر جمعیت مسلمانان جهان اهل سنت هستند، در تعدادی از کشورهای جهان جمعیت غالب از آن شیعیان است.


ایران : ۹۰ تا ۹۵‎ درصد

در ایران مسلمانان شیعه ۹۲.۲ درصد از کل جمعیت مسلمانان این کشور را تشکیل می دهند. در ابتدا، در ایران تا سال ۱۵۰۰ میلادی یعنی زمانی که شاه اسماعیل اول ایران را فتح کرد اکثریت اهل سنت بودند. در حال حاضر تنها حدود ۵‎ درصد از مسلمانان در ایران اهل سنت هستند. دیگر گروه های مذهبی در این کشور مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان هستند. قانون اساسی ایران تشیع را دین رسمی کشور می داند.


آذربایجان: ۶۵ تا ۷۵ درصد

آذربایجان و ایران هر دو توسط شاه اسماعیل اول همزمان فتح شدند. اینک آذربایجان دومین جمعیت مسلمان شیعه جهان است و اهل سنت تنها ۱۵ درصد جمعیت کل این کشور را تشکیل می دهند. بیشترین جمعیت شیعه در آذربایجان از عقیده اثنی عشری و حنفی پیروی می کنند.


عراق: ۶۵ تا ۷۰ درصد

۶۳.۶ درصد جمعیت عراق از مسلمانان شیعه تشکیل شده است. در این کشور مکان های زیارتی مهم شیعیان و شهرهای مقدس وجود دارد که شامل نجف، آرامگاه علی بن ابی طالب جانشین حضرت محمد(ص) و کربلا، آرامگاه حسین ابن علی نوه حضرت محمد (ص) است.

 

دیگر کشور های شیعه نشین

بحرین و لبنان نیز شمار قابل توجهی از مسلمانان شیعه را دارا هستند که این تعداد اکثریت جمعیت این دو کشور را تشکیل می دهد. ۶۵ تا ۷۰ درصد جمعیت بحرین را مسلمانان شیعه شکل داده اند و همچنین ۴۵ تا ۵۵ درصد جمعیت ملی لبنان شیعه هستند.

 

 

امار شیعیان جهان

 

 

بیشتر بخوانید : «کفر به ایمان» در تفسیر قران به چه معناست؟

بیشتر بخوانید : خواص ذکر «لااله الا الله» در زندگی انسان