تبلیغات بنری
آفتاب یزد : بهمن کشاورز درباره اینکه تا چه حد امکان تغییر قانون مهریه وجود دارد به آفتاب یزد گفت:‌ »به هر حال اگر تعیین سکه به عنوان مهریه قانونا ممنوع شود به ناچار لازم‌الاجرا است. اما گمان نمی‌کنم که این حرکت مشکلی را حل کند. زیرا می‌شود چیزهای دیگری را که به همین نحو در معرض افزایش قیمت باشد به عنوان مهریه قرار داد و مضافا اینکه تعیین مهریه امری است بین زوج و زوجه و امر خصوصی مردم محسوب می‌شود پس دخالت هر چه کمتر در این قبیل امور از جانب دولت و حاکمیت قابل توصیه…

آفتاب یزد : بهمن کشاورز درباره اینکه تا چه حد امکان تغییر قانون مهریه وجود دارد به آفتاب یزد گفت:‌ »به هر حال اگر تعیین سکه به عنوان مهریه قانونا ممنوع شود به ناچار لازم‌الاجرا است. اما گمان نمی‌کنم که این حرکت مشکلی را حل کند.


زیرا می‌شود چیزهای دیگری را که به همین نحو در معرض افزایش قیمت باشد به عنوان مهریه قرار داد و مضافا اینکه تعیین مهریه امری است بین زوج و زوجه و امر خصوصی مردم محسوب می‌شود پس دخالت هر چه کمتر در این قبیل امور از جانب دولت و حاکمیت قابل توصیه است.» این حقوقدان در ادامه افزود: «فقط در مورد اینکه تعیین مهریه به عنوان سکه از طریق سکه طلا را ممنوع کنند .

 

بلامانع به نظر می‌رسد اما دخالت در مهریه و میزان و سقف آن قابل قبول نیست زیرا به حقوق خصوصی افراد مربوط است. گمان هم نمی‌کنم شورای نگهبان با چنین اقدامی موافقت کند.» او در پاسخ به این سوال که این اقدام مجلس تا چه‌اندازه قدرت بازدارندگی داشته و می‌تواند موجب کاهش تعداد زندانیان مهریه شود نیز تاکید کرد: «در صورتی که عطف به ما سبق شود ممکن است مشکل برخی از زندانیان مهریه را حل کند اما به طور کلی این یک شمشیر دو لبه است. از یک سو ممکن است باعث تقلیل تعداد کسانی شود که به علت عدم تمکن مالی گرفتار زندان می‌شوند اما از طرف دیگر قطعا به زیان بانوان خواهد بود، به ویژه زنانی که فاقد تخصص، شغل و استقلال مالی هستند.»