تبلیغات بنری
نفحات صبح؛ مسلما مهریه یکی از مهمترین مباحث پیرامون ازدواج در جامعه ما می باشد. کمی مهریه یا زیادی آن همیشه مورد بحث جوانان در آستانه ازدواج است.حال این سوال مطرح است که مهریه باید زیاد باشد یا کم؟مهریه مناسب چگونه مهریه ایی است؟ آیا مهریه زیاد باعث خوشبختب و تودام ازدواجی ارام است؟آیا مهریه فراوان ماییه مباهات دختر و تضمین دهنده برای عدم اطلاق و سوء استفاده مرد میشود؟ نظر اسلام و ائمه هدی علیهم السلام در این باره چگونه است؟ در متن زیر به بررسی بسیار کوتاه این موضوع مهم پرداخته ایم   فلسفه…
سنت حسنه « ازدواج» با «مهریه کم»

نفحات صبح؛ مسلما مهریه یکی از مهمترین مباحث پیرامون ازدواج در جامعه ما می باشد. کمی مهریه یا زیادی آن همیشه مورد بحث جوانان در آستانه ازدواج است.حال این سوال مطرح است که مهریه باید زیاد باشد یا کم؟مهریه مناسب چگونه مهریه ایی است؟ آیا مهریه زیاد باعث خوشبختب و تودام ازدواجی ارام است؟آیا مهریه فراوان ماییه مباهات دختر و تضمین دهنده برای عدم اطلاق و سوء استفاده مرد میشود؟ نظر اسلام و ائمه هدی علیهم السلام در این باره چگونه است؟ در متن زیر به بررسی بسیار کوتاه این موضوع مهم پرداخته ایم

نفحات صبح؛ مسلما مهریه یکی از مهمترین مباحث پیرامون ازدواج در جامعه ما می باشد. کمی مهریه یا زیادی آن همیشه مورد بحث جوانان در آستانه ازدواج است.حال این سوال مطرح است که مهریه باید زیاد باشد یا کم؟مهریه مناسب چگونه مهریه ایی است؟ آیا مهریه زیاد باعث خوشبختب و تودام ازدواجی ارام است؟آیا مهریه فراوان ماییه مباهات دختر و تضمین دهنده برای عدم اطلاق و سوء استفاده مرد میشود؟ نظر اسلام و ائمه هدی علیهم السلام در این باره چگونه است؟ در متن زیر به بررسی بسیار کوتاه این موضوع مهم پرداخته ایم

 

فلسفه مهر چیست؟

هدیه و پیشکشی که شوهر به عنوان مهر به همسر می‏دهد، در حقیقت وسیله‏ای برای مطمئن ساختن زن به صفای قلبی خویش و دریافت پاسخ مثبت و صمیمانه به پیشنهاد عشق اوست. مرد با اعطای چنین هدیه‏ای می‏خواهد به زن بگوید: طالب توأم، تو را دوست می‏دارم و صفای تو را ارج می‏نهم. بدین سان، اگر مهر بر این اساس توجیه شود، وسیله خوبی برای ایجاد مهر و محبت بین زوجین و عاملی قوی برای انس و الفت است.

استاد شهید مطهرى نیز در این باره می‏نویسد:

به عقیده ما، پدید آمدن مهر، نتیجه تدبیر ماهرانه‏ای است که در متن خلقت و آفرینش برای تعدیل روابط زن و مرد و پیوند آنها به یکدیگر به کار رفته ست. مهر از آنجا پیدا شده که در متن خلقت، نقش هر یک از زن و مرد در مسئله عشق، مغایر نقش دیگری است. نوع احساسات زن و مرد نسبت به یکدیگر، یک جور نیست. قانون خلقت، جمال و غرور و بی‏نیازی را در جانب زن، و نیازمندی و طلب و عشق و تغزل را در جانب مرد قرار داده است. و همین‏ها سبب شده که زن توانسته مرد را به عنوان خواستگار به آستانه خود بکشاند، مردها را به رقابت با یکدیگر وادار کند، با خارج کردن خود از دسترسی مرد، عشق رمانتیک به وجود آورد، و آن گاه که تن به ازدواج با مرد می‏دهد، عطیه و پیشکشی از او به عنوان مهر و نشانه‏ای از صداقت او دریافت دارد. مهر، با حیا و عفاف زن یک ریشه دارد و زن به الهام فطری دریافته است که عزت و احترام او به این است که خود را در امر ازدواج، رایگان در اختیار مرد قرار ندهد و به اصطلاح شیرین بفروشد. مهر، ماده‏ای است از یک آیین نامه کلی که طرح آن در متن خلقت ریخته شده و با دست فطرت تهیه شده است. قرآن کریم در آیه 4 سوره نساء از مهر به «صَدُقه» یاد کرده است و صدقه از ماده صدق است، و بدان جهت به مهر، صداق یا صدقه گفته می‏شود که نشانه راستین بودن علاقه مرد است. همچنین در آیه، از کلمه مهر با عنوان «نحله» یاد شده است؛ یعنی آنکه مهر، هیچ عنوانی جز عنوان تقدیمی و پیشکشی و عطیه و هدیه ندارد.


مهریه کم به زندگی برکت می‌دهد

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ "

و از نشانه‏ هاى او اينكه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفريد تا بدانها آرام گيريد و ميانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در اين [نعمت] براى مردمى كه مى‏انديشند قطعا نشانه‏هايى است.


 مجتبی رضایی نیا متولد ۷۲ و نگار حجازی متولد ۷۳، زوج جوان دانشگاه پیام نور شیراز هستند که هر دو در رشته برق تحصیل می کنند.آنها هم کلاسی و از فعالان بسیج دانشگاه هستند که در یک ذیحجه سال روز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) یعنی ۱۵ مهر ۹۲ در مراسم ساده دانشگاه، پیوند خوردند و حالا بعد دوسال از زندگی مشترکشان، چنان افکارشان شبیه به هم شده بود که می توان گفت به معنای واقعی "ما" شده بودند.

 
آنطور که می گفتند؛ دانشجویان دانشگاه در تدارک جشن سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و سخت در جستجوی یک زوج بودند تا مراسم عقدشان را در دانشگاه برگزار کنند.آنها هم که از قبل قرار بوده عقدشان را در دفتر ازدواج برگزار کنند، پیشنهاد دوستانشان را می پذیرند و یک روز خاطره انگیز را رقم می زنند که این جشن دیدگاه های دانشجویان مجرد را نسبت به ازدواج ساده، با تغییرات مثبتی روبه رو می کند.
 

حجازی می گفت اول قصد داشتم به توصیه مقام معظم رهبری مهریه را ۱۴ سکه بگذارم اما چون در طول مدت خواستگاری چندین بار من و آقای رضایی به مشهد مشرف شدیم، به نیت امام رضا علیه السلام مهریه را هشت سکه گذاشتیم.از جشن عروسی که می پرسم می گویند جشنی در کار نبوده و تنها مراسم همان عقدی بوده که در  دانشگاه برگزار شده است و بعد از ۹ ماه هم به خانه خودشان آمده اند.
 

میزان مهریه نباید به حدی کم باشد که مرد به راحتی زن را طلاق دهد

یک وکیل دادگستری بر این اعتقاد است که میزان مهریه متعارف نباید به حدی کم باشد که مرد به راحتی زن را طلاق دهد.

عادل جنانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: تعیین میزان مهریه بستگی به توافق طرفین دارد و نمی‌توان مبلغ مشخصی را در کشور برای آن تعیین کرد.

وی در ادامه افزود: مهریه مالی است که مرد برای اثبات صداقت خود به همسرش آن را به زن هدیه می‌کند و تعیین یک میزان برای آن با روح شیعه همخوانی ندارد.

این وکیل با بیان اینکه تعیین مهریه بستگی به توانایی و امکانات مالی مرد و شأن زن دارد، عنوان کرد: تعیین میزان ثابت برای مهریه و پرداخت مبالغ بالاتر از آن میزان، بر اساس توانایی مرد با قانون اساسی در تضاد است.

جنانی تعیین میزان مهریه پایین را موجب رشد طلاق در کشور دانست و اظهار داشت: باید یک ضمانت اجرایی مناسبی برای پرداخت مهریه در کشور ایجاد کرد و میزان مهریه نباید به ‌حدی کم باشد که مرد به ‌راحتی و در هر زمانی که اختیار می‌کند بتواند زن را طلاق دهد.

این وکیل دادگستری لایحه حمایت از خانواده را در شرایط کنونی جامعه لازم دانست و ادامه داد: ثبت ازدواج موقت به نفع زنانی است که به دنبال سرپناه هستند تا مورد سوء استفاده برخی از مردان قرار نگیرند و برای ثبت ازدواج موقت باید شرایطی را ایجاد کنیم تا این امر با اطلاع همسر اول صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: آیت الله مطهری ازدواج دوم یک مرد را حرام اعلام کرد و در قرآن دو آیه
ضمن اشاره به ازدواج مجدد می‌گوید ” اگر توانایی برقراری عدالت را در میان همسرانتان دارید به ازدواج مجدد اقدام کنید ” ازدواج مجدد فقط باید در شرایط خاص و با وجود دلایل محکمی صورت گیرد.

جنانی نکته مثبت دیگر این لایحه را، اقامه دعوی توسط زن در محل سکونت خود دانست و عنوان کرد: در گذشته و قبل از این لایحه زن باید جهت اقامه دعوی به محل سکونت شوهر مراجعه می‌کرد و این موضوع، مشکلات مخصوص خود را در پی داشت.

 

دلایل اشتباه بودن مهریه بالا

۱) هر بدهکاری را را باید یکروز داد و مهریه نیز یک دین و بدهکاری محسوب میشود .این درحالیست که مهریه حتی در صورت فوت زن به وراث او ارث میرسد و آنها حق گرفتن مهریه را پیدا خواهند کرد که این موضوع به پیچیدگی رابطه مالی مهریه اشاره دارد.

هنگام ازدواج تلاش کن که مهریه از مهر السنه تجاوز نکند _ و آن پانصد درهم است_ پس رسول خدا به همین مهریه دیگران را به نکاح در میآورد و خود نیز با همین مهر با زنانش ازدواج نمود (۵۰۰ درهم =۵/۲۶۲ مثقال نقره )


۲) بدهکاری مرد به زن بر سر مهریه فقط به این دنیا ختم نمیشود و عواقب معنوی و آخرتی نیز بهمراه دارد و چنانچه مهریه در طول زندگی پرداخت نشود مثل دیون دیگر و یا حتی بدتر از آن دیون در آخرت بازخواست خواهد داشت .

ـ رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود :

مَنْ ظَلَمَ اِمْرَأَهًٔ مَهْرَها فَهُوَ عِنْدَ اللّهِ زان یَقُولُ اللّهُ عَزَّ وَ جَلَّ یَوْمَ الْقِیامَهِٔ: عَبْدی زَوَّجْتُکَ أَمَتی عَلی عَهْدی فَلَمْ تُوفِ بِعَهْدی وَ ظَلَمْتَ أَمَتی فَیُؤْخَذُ مِنْ حَسَناتِهِ فَیُدْفَعُ اِلَیْها بِقَدْرِ حَقِّها، فَإِذا لَمْ تَبْقَ لَهُ حَسَنَهٌٔ أُمِرَ بِهِ اِلَی النّار بِنَکْثِهِ لِلْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ کانَ مَسْؤُولاً.

کسی که مهر زن را ظالمانه نپردازد، نزد خداوند زناکار محسوب می شود، روز قیامت حضرت حق به او خطاب می کند، بنده من کنیزم را بر اساس پیمانی که با تو بستم « عقد و ازدواج » به تو تزویج نمودم، به پیمان من وفا نکردی، و بر او ستم روا داشتی، سپس به اندازه حق زن از حسنات مرد برداشته در پرونده همسرش می گذارند، و چون حسنه ای به اندازه پرکردن حق زن نماند، به گناه پیمان شکنی به آتشش می برند، عهد و پیمان مسئولیت دارد.


۳) هنگامی که مهریه زیاد باشد اصولاً مرد نیت بر ندادن مهریه خواهد کرد که بر اساس احادیث این کار معصیت بوده و اساس زندگی زناشوئی را زیر سوال میبرد .

ـ عن ابی عبدالله علیه السلام قال:

من امهر مهرا ثم لا ینوی قضاءه کان بمنزلهٔ السارق.

ـامام صادق علیه السلام فرمود:

کسی که مهریه‏ای (برای زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است.


۴) زیاد بودن مهریه بر اساس شرع و قانون میتواند موجب حق حبس در زوجه شود در این حال علاوه بر اینکه زوجه از همسرش تمکین نمیکند و زندگی مشترکی نیز با او نداشته بدهکار نفقه شده است و در حالی که بدهکار مهریه است نفقه هم باید بپردازد و همچنان زوجه حق دارد زندگی مشترک با زوج نداشته باشد که با روح آرامش و زندگی مسالمت آمیز منافات دارد .

ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی مادام که مهریه زوجه تسلیم نشده در صورت حال بودن(عندالمطالبه) مهر، زن می تواند از ایفاء وظائفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند واین امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.


۵) احادیث وارده مهریه زیاد را مذموم و ناپسند شمرده اند و موجب دشمنی زن و شوهر بحساب آورده اند و از قرار دادن مهریه سنگین بر حذر داشته اند که این نشان دهنده خطرناک بودن و آرامش ستیز بودن مهریه سنگین است.

ـ قال امیرالمؤمنین علی علیه السلام:

لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوهٔ. ـ حضرت علی علیه السلام فرمود:
مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.


۶) برای مهریه های زیاد و خارج از تمکن مالی شوهر خطر به زندان افتادن برای شوهر وجود دارد که در این صورت آبرو و حیثیت شوهر قبل از هر چیزی ممکن است از بین برود .


▪ ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی

ـ ماده ۲ :
هر کس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تادیه ننماید دادگاه او را الزام به تادیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفا می نماید در غیر این صورت بنا به تقاضای محکوم له ، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد کرد .


۷) زیاد بودن مهریه زن ،فرزندان را از ارث محروم میسازد چرا که در هنگام فوت شوهر اولین حقی که محاسبه میشود مهریه زن است و اگر چیزی از دارائیهای مرد باقی بماند به وراث و فرزندان تعلق میگیرد اما در هنگامی که مهریه زیاد باشد عملاً مالی برای مرد باقی نمیماند تا به فرزندانش به ارث برسد .

 

تصورات غلط درباره مهریه بالا :

1- مهریه سنگین نشانه عشق پسر به دختر است.

2- مهریه سنگین ضامن تداوم رابطه و خوشبختی دختر است.

3- مهریه سنگین نشانه عزت، حرمت و شخصیت دختر است.

4- مهریه سنگین موجب اعتماد بنفس دختر و مایه فخر و مباهات وی است.


بهترين مهريه ها چيست؟

عنه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

خَيرُ الصَّداقِ أيسَرُهُ .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

بهترين مهريه ، سبكترين آن است .

كنزالعمّال : 44707

 

منتخب ميزان الحكمة : 254

مهریه ی سنگین چه ایرادی دارد؟

الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام : أمّا شُؤمُ المَرأةِ فكَثرَةُ مَهرِها وعُقوقُ زَوجِها .

امام صادق عليه‏السلام : شومى و ناخجستگى زن ، زياد بودن مهريه او و نافرمانى از شوهرش مى‏باشد .


كم مهریه بودن زن چه مزیتی دارد؟

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم : أفضَلُ نِساءِ اُمَّتِي أصبَحُهُنَّ وَجها وأقَلُّهُنَّ مَهرا .

بهترين زنان امّت من ، خوبروترين و كم مهريه‏ترين آنان هستند .


مهريه كم بگيريم خوبه با بد؟

نمي دونم اين موضوع بايد اينجا قرار بگيره يا نه.

قبلا از همه دوستاني كه بهم تو رسيدن به يه نتيجه درست كمك مي كنن ممنونم.
خب راستش ما تا به حال زياد در مورد مهريه بالا شنيديم و اينكه چقدر توي زندگي ها اثر منفي ميذاره ولي حالا من مي خوام بدونم مهريه پايين هم ممكنه مشكلاتي رو به دنبال داشته باشه يا نه؟

خب خيلي مواقع ممكنه شرايطي پيش بياد كه دختر خانم ها به خاطر حس اعتمادي كه به طرف مقابلشون دارن و اينكه آقايون نسبت به مسئله مهريه ديدگاه بدي پيدا كردن، ميزان مهريه رو پايين مي گيرن. من هميشه توي ذهنم اين بوده "مهريه كم+حق طلاق" ولي خب گويا همين لفظ حق طلاق هم ديدگاه منفي رو توي آقايون ايجاد مي كنه.

حالا اصلا آيا كم گرفتن مهريه بدون اين حق درسته؟ يعني اين ميزان اونقدري كم باشه كه از نظر مالي نه به چشم دختر و نه به چشم پسر بياد و با توجه به شرايط اون دو نفر به راحتي قابل پرداخت باشه. آيا اين قضيه روي زندگي تاثيرات مثبتي داره يا منفي؟

 

دیدگاه های مسولان درباره مهریه بالا در ازدواج ها

بالا بودن مهریه و تجملات را یکی از دلایل عدم رغبت پسران جوان به ازدواج خواند و گفت: سازمان ملی جوانان و بالتبع سازمان جوانان استان مرکزی با همین نگاه و دغدغه در راستای فرهنگ‌سازی برای ازدواج‌های آسان و پایدار برنامه‌ریزی کرده است.

این مقام مسوول به قرار گرفتن در آستانه هفته جوان اشاره کرد و افزود: هفته ازدواج جوانان از 17 آبان‌ماه همزمان با سالروز ازدواج آسمانی زوج معصوم عالم امکان، با برنامه‌های ویژه در استان مرکزی آغاز خواهد شد.

عین‌القضاتی برگزاری برنامه‌هایی چون جشنواره تجلیل از خادمین، خیرین و الگوهای ازدواج، تجلیل از زوج‌های موفق با مهریه‌های کم و همچنین افتتاح دفتر شبکه فعالین ازدواج در استان و ده‌ها برنامه دیگر را از برنامه‌های تدارک دیده شده این سازمان در هفته ازدواج جوانان اعلام کرد.

مدیرسازمان جوانان استان مرکزی در پایان تصریح کرد: علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سازمان جوانان استان از برنامه‌های سازمان ملی جوانان در این خصوص آشنا شوند.