تبلیغات بنری
 یک فعال حقوق زنان به مناسبت روز دختر و میلاد حضرت معصومه (س) با اشاره به آسیب‌های اجتماعی در حوزه دختران اظهار کرد: تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد که آسیب‌ها و آفت‌ها در حوزه زنان و دختران در حال افزایش است و حتی در برخی موضوعات مثل سلامت خانواده و روابط فی مابین زوجین به سمت بحران پیش می رویم. با توجه به وضعیتی که وجود دارد فرآیند ازدواج، زوجیت و فرزند پروری را در مجموع خانواده مورد توجه قرار می دهیم که امروزه به سمت وضعیت نامناسبی پیش می رود و این مسائل نشان می دهد که…
نگاه اسلام به زن مستقل از ازدواج است / مهم ترین خواسته دختران امروز

 یک فعال حقوق زنان به مناسبت روز دختر و میلاد حضرت معصومه (س) با اشاره به آسیب‌های اجتماعی در حوزه دختران اظهار کرد: تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد که آسیب‌ها و آفت‌ها در حوزه زنان و دختران در حال افزایش است و حتی در برخی موضوعات مثل سلامت خانواده و روابط فی مابین زوجین به سمت بحران پیش می رویم. با توجه به وضعیتی که وجود دارد فرآیند ازدواج، زوجیت و فرزند پروری را در مجموع خانواده مورد توجه قرار می دهیم که امروزه به سمت وضعیت نامناسبی پیش می رود و این مسائل نشان می دهد که در طی ۳۰ سال گذشته امور زنان و  واحدهای موجود در دستگاه ها وظایف و مسئولیت های خودرا به درستی انجام ندادند.

فرشته ولی‌مراد در گفت‌وگو با خبرنگار شفقنا زندگی افزود: با توجه به عملکرد ۳۰ سال گذشته امور زنان و خانواده، وضعیت آینده به صورت خوش بینانه تصور نمی‌شود و زمانی می توانیم بگوییم آینده خوبی خواهیم داشت که بر اساس سیاست واحد در حوزه زنان و دختران و خانواده طرح و برنامه داشته باشیم. داشتن برنامه به معنای آن است که در دو سطح رفع مشکلات و آسیب های موجود و دستیابی به اهداف مورد نظر برنامه‌ریزی کنیم.

این فعال حوزه زنان یادآور شد: تنها راه برون رفت از این شرایط این است که امور زنان و خانواده تغییر کند زیرا عملکرد و وجود واحدهای امور زنان و خانواده تنها یک فریب برای زنان محسوب می شود.

ولی مراد تاکید کرد: مسئولان اعم از دولت و مجلس موظفند که به وظایف خود درحوزه زنان به درستی  عمل کنند همچنین رسانه ها، دانشگاهیان و فعالان مدنی نیز باید به موضوع دختران توجه ویژه ای داشته باشند زیرا بسیاری از فعالان مدنی و دانشگاهیان تا کنون به درستی به وظایف خود در این حوزه عمل نکرده اند. نامگذاری چنین روزهایی در تقویم ایجاد یک فرصت است که باید از آن استفاده کنیم .تعیین و نامگذاری این روز به نام روز دختر می تواند برای دختران جامعه الگوسازی کند زیرا حضرت معصومه ازدواج نکردند اما تکریم اسلام از ایشان نشان می دهد که زن به عنوان یک موجود مستقل فاقد ازدواج هم می تواند در نظر گرفته شود زیرا در جامعه ما گاهی اوقات همه ارزش های زن را در قالب ازدواج و خانواده در نظر میگیرند.  در حالی که بزرگداشت چنین روزی به نام دختر، نگاه اسلام به زن را به عنوان یک وجود مستقل از ازدواج و خانواده معرفی می کند و در اسلام زن به عنوان یک انسان با کرامت شناخته می شود که این تعریف اصل و پایه اسلام از زن را نشان می‌دهد.

عضو شورای مرکزی ومسول کمیته تحقیقات و مطالعات جامعه زینب (س) گفت: فرآیند زوجیت و فرزند آوری و فرزند پروری فرصتی است برای زنانی که توانمندی های خود را صرف باز تولید و تکثیر نیروهایی می کنند که می خواهند به جامعه تحویل دهند نامگذاری چنین روزی نشان می دهد که نگاه اسلام به زن مستقل از ازدواج و قابل توجه است.

این فعال حوزه زنان گفت: دختران در جایگاه خود مشکلات و مسائلی دارند که باید مورد توجه قرار گیرد به طوری‌که در منظر قانون جامعه و در مباحث فرهنگی نواقص فرهنگی باید برطرف شود به عنوان مثال ساده ترین موضوع روال جوک های جنسیتی است بنابراین باید یک مرکز و واحد مستقل برای شناسایی و پیگیری مطالبات و مشکلات دختران ایجاد شود که برای این موضوع نیز طرح و برنامه ریزی داشته باشد تا بتواند در ابعاد مختلف حقوقی، فرهنگی، اقتصادی و آموزشی و پرورشی ورود کنند و به رفع مشکلات موجود در جامعه بپردازند.

ولی مراد تاکید کرد: روز دختر فرصتی برای پیگیری مطالبات دختران است زیرا مطالبات دختران امروز از نظر حقوقی اصلاح قوانین و خلاء های قانونی امنیت اقتصادی و شغلی توانمندی سازی افزایش اعتماد به نفس و مباحث شخصیتی و فردی است. داشتن خانواده ای سالم حق طبیعی دختران است. خواسته دختران امروز این است که فرصت ها و شرایط بسیار و برابری برای آنان فراهم شود تا بتوانند به راحتی انتخاب کنند و امنیت زنان در خانواده تامین شود مشکل دختران این است که با موانع و مسئولیت هایی روبرو هستند که مجبورند با آنها بجنگند و این جنگیدن عدم امنیت روحی و روانی را برای آنان ایجاد می کند.

 

منبع : شفقنا