تبلیغات بنری
بخش خبری: در پی حاشیه‌های به وجود آمده در تجمع چند روز پیش مدرسه فیضیه که موجب وهن حوزه علمیه قم و تهدید رئیس‌جمهور شده بود، مراجع و علمای قم با صدور بیانیه و سخنرانی شدید الحنی به این جریان انحرافی در مدرسه فیضه واکنش نشان دادند وخواستار پیگیری سریع موضوع و برخورد با عاملان اهانت به حوزه و مسئولان شدند. حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی:حادثه چند روز پیش مدرسه فیضیه به تمام معنا یک «فاجعه» بود در پی حاشیه‌های به وجود آمده در تجمع چند روز پیش مدرسه فیضیه حضرت آیت‌الله…
واکنش شدید مراجع و علمای قم به جریان انحرافی تجمع فیضیه

بخش خبری: در پی حاشیه‌های به وجود آمده در تجمع چند روز پیش مدرسه فیضیه که موجب وهن حوزه علمیه قم و تهدید رئیس‌جمهور شده بود، مراجع و علمای قم با صدور بیانیه و سخنرانی شدید الحنی به این جریان انحرافی در مدرسه فیضه واکنش نشان دادند وخواستار پیگیری سریع موضوع و برخورد با عاملان اهانت به حوزه و مسئولان شدند.


حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی:حادثه چند روز پیش مدرسه فیضیه به تمام معنا یک «فاجعه» بود


در پی حاشیه‌های به وجود آمده در تجمع چند روز پیش مدرسه فیضیه حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای نسبت به این حواشی واکنش تندی نشان دادند.


متن این بیانیه که ازسوی دفتر این مرجع تقلید منتشر شده به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

توهین به حوزه علمیه در کانون حوزه علمیه

حادثه‌اى که در مدرسه فیضیه کانون حوزه علمیه در چند روز پیش رخ داد به تمام معنا یک فاجعه بود.
متاسفانه جمعى از طلاب و اساتید محترم را به آنجا دعوت کرده بودند، تا درباره مسائل اقتصادى مردم صحبت کنند. سپس ورق برگشت؛ گوینده‌اى را که هیچ اطلاعى از وضع حوزه‌هاى علمیه شیعه نداشت، دعوت کرده و بدترین اهانت‌ها را به حوزه علمیه و مراجع شیعه کرد و پلاکاردى را در دست گرفتند که رئیس‌جمهور محترم را تهدید به مرگ مى‌کرد و اعتراف ضمنى به مطالب دیگرى داشت.


آیا صحیح است در کانون حوزه علمیه این‌گونه سخنان گفته شود؟

حوزه علمیه‌اى که محل پرورش امام، بنیانگذار انقلاب اسلامى و رهبر انقلاب بوده است.
حوزه علمیه‌اى که بیشترین شهیدان را نسبت به سایر مردم تقدیم انقلاب نموده.
حوزه علمیه‌اى که در سال ده‌ها هزار نفر براى تبلیغ به اقصى نقاط در داخل یا خارج کشور براى دفاع از اسلام و مذهب اهل‌بیت(علیهم السلام) مى‌فرستد.


حوزه علمیه‌اى که در سال صدها کتاب برگزیده درباره علوم اسلامى و مسائل مورد نیاز مردم و مسائل اقتصادى و سیاسى مى‌نویسد و منتشر مى‌کند.
حوزه علمیه‌اى که مراجع آن هزاران مدرسه، مسجد، خانه عالم و مراکز خیریه در نقاط محروم کشور ساخته‌اند.


مسئولین محترم حوزه علمیه باید روشن سازند که این برنامه زیان‌بار با اجازه چه کسى صورت گرفته و مسئولین محترم سپاه نیز روشن سازند، آیا با اجازه آنها گروهى از سپاهیان در این برنامه شرکت داشته‌اند.


به هر حال، در شرایط حساسى که در آن قرار داریم، تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت و تهدید رئیس‌جمهور براساس چه ضابطه‌اى بوده؟ آیا همه اینها آب به آسیاب دشمن ریختن نیست؟! اگر گروهى از طلاب و اساتید مى‌خواستند نسبت به برنامه‌هاى اقتصادى انتقاد کنند، مانعى نداشت که با بیان منطقى سخنان خود را بازگو کنند و راه‌کار برون‌رفت نشان دهند، چه کسانى دستور داشتند افتخارات شیعه را به این آسانى زیر سوال ببرند و دشمن را که گفته تا مرجعیت و عاشورا در میان شیعیان وجود دارد، نفوذ در انقلاب اسلامى ممکن نیست، خوشحال کنند.

خداوند همه ما را به راه راست هدایت فرماید.
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته


اعتراض حضرت آیت‌الله نوری همدانی به رخداد عجیب تجمع فیضیه

حضرت آیت‌الله نوری همدانی نیز در واکنش به حواشی تجمع اخیر در مدرسه فیضیه گفتند: بخشی از سخنان سخنران و بعضی از شعارها نادرست و موجب تاسف بود و اجازه نخواهیم داد کسی خدمات مراجع و علما بزرگ و حوزه علمیه را زیر سوال ببرد. از مسئولان محترم حوزه می‌خواهم که سریعا موضوع پیگیری شود.


به گزارش ابنا ـ ایشان با تاکید بر لزوم تلاش برای حل مشکلات اقتصادی کشور گفتند: متاسفانه قسمتی از مطالب سخنران جلسه و بعضی از شعارها و دست نوشته‌ها در تجمع چند روز گذشته مدرسه فیضیه، دقیقاً در راستای اهداف دشمن بود.


حضرت آیت‌الله نوری همدانی صبح دیروز دوشنبه 29 مرداد 1397 ضمن اظهار تاسف از این موضوع اظهار داشتند: در شرایط فعلی، کشور نیاز به تفکر و کمک برای حل مشکلات مردم دارد و این تجمع هم ظاهرا برای همین موضوع بود؛ اما چطور می‌شود کسی بیاید سخن بگوید و حوزه علمیه و خدمات علما و مراجع را زیر سوال ببرد؟!


ایشان ادامه دادند: حوزه علمیه که در طول تاریخ در مقابل ظلم ایستادگی کرد و استکبارستیز بود حال این گونه مورد قضاوت و بی‌انصافی قرار می‌گیرد.


آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به بخشی از سخنان «رحیم پور ازغدی» سخنران آن تجمع، تاکید کردند: حوزه هیچگاه سکولار نبوده و نیست و نخواهد بود. چرا باید کسی را برای سخنرانی به حوزه بیاورند که از حوزه بی‌اطلاع باشد؟


ایشان برخی شعارهای دست نوشته شده در این تجمع را بسیار ناراحت‌کننده توصیف کرده و عنوان داشتند: کسانی که این شعارها را نوشتند خواسته بحق طلاب و علما را منحرف کردند.


حضرت آیت‌الله نوری همدانی تاکید کردند: بخشی از سخنان سخنران و بعضی از شعارها نادرست و موجب تاسف بود و اجازه نخواهیم داد کسی خدمات مراجع و علما بزرگ و حوزه علمیه را زیر سوال ببرد. از مسئولان محترم حوزه می‌خواهم که سریعا موضوع پیگیری شود.
آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی: کسی که حوزه علمیه را سکولار می‌نامد به روحانیت و مراجع ظلم کرده است


در واکنش به حرکت انحرافی تجمع مدرسه فیضه قم و سخنان اهانت آمیز سخنران این تجمع، دیروز آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی طی سخنانی گفت: کسی که حوزه علمیه را سکولار می‌نامد به حوزه علمیه، روحانیت و مراجع ظلم کرده است.


مشروح این سخنان چنین است:در مورد این تجمعی که در مدرسه فیضیه(مورخ 25 مرداد 97) برگزار شد، هم مردم و هم طلاب و اساتید تماس‌های فراوانی با بنده گرفتند، سوالاتی داشتند که من به اختصار نکاتی را عرض می‌‌‌کنم.


اولین نکته این است که حرکت‌های حوزه‌های علمیه و شعارهایشان باید در مسیری دور از جناح‌بندی‌های سیاسی باشد این مطلبی است که مراجع بزرگوار، اساتید انقلابی و دلسوز حوزه مکرر فرموده‌اند، بنابراین اگر تجمعی رنگ و بوی سیاسی و جناحی پیدا کند نمی‌توان آن را تجمع حوزوی محض با عنوان حوزه تلقی نمود.


نکته دوم آنکه مردم باید همیشه صدای دین و صدای خودِ مردم را از حوزه بشنوند، آن هم با مطالب متین و متقن و منطقی.


متاسفانه در این تجمع به نظر من در درجه اول به خود حوزه و روحانیت ظلم شد و در درجه بعد به انقلاب جفا شد، و این مطلبی است که برای ما بسیار سنگین است.


اینکه به روحانیت جفا شد، چون مطالبی بی‌پایه و اساس در این تجمع گفته شد، مثل این که این حوزه سکولار است، یا درس‌های خارج حوزه طلبه‌ها را سکولار تربیت می‌‌‌کند. این مطلب را اگر حمل بر صحت کنیم، کاملاً از روی جهالت است.


به برکت انقلاب امروز حوزه ما در مهم‌ترین مسائل مورد نیاز حکومت و جامعه اسلامی حضور دارد، فقه هسته‌ای در همین حوزه تولید شد، هزاران مسئله پزشکی روز را مراجع بزرگوار در همین حوزه جواب داده‌اند، مسائل مستحدثه‌ای که در این چند دهه در حوزه علمیه قم مطرح و کتاب‌هایی در موردش نوشته شده قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست. در باب حقوق بشر و بررسی و نقد اعلامیه حقوق بشر در همین حوزه قدم‌های بسیار بزرگی برداشته شده است.


من تعجب می‌‌‌کنم این افرادی که چشم‌شان را می‌‌‌بندند و همینطور حوزه را سکولار می‌‌‌نامند، جواب خدا و جواب امام زمان(علیه‌السلام) را چه می‌‌‌خواهند بدهند؟ برای ما بسیار سنگین است که بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی کسی بیاید و این حوزه را سکولار بنامد. مثل این می‌‌‌ماند که یک نادانی بگوید دانشگاه امروز ما بعد از 40 سال در تقابل با دین است. چطور این حرف واضح البطلان و غلط است، سکولار نامیدن حوزه هم همینطور.


امروز در مراکز تخصصی حوزه عمیق‌ترین مباحث فقهی مورد احتیاج نظام بررسی و تحقیق می‌‌‌شود.


امروز نهادها و وزارتخانه‌های کشور در ارتباط با مراکز تخصصی حوزه، نیازهای خود را مطرح می‌‌‌کنند و پاسخ می‌‌‌گیرند. حالا اگر مشکل بانک‌ها حل نشده چه ارتباطی به حوزه دارد، فقها می‌‌‌گویند ربا نباید باشد، اگر ربا در کار باشد این مربوط به مجریان امور است و چه ربطی به علمای حوزه دارد؟
این حرف‌ها انسان را به یاد افرادی می‌‌‌اندازد که می‌‌‌گویند اسلام و فقه کارایی ندارد، خیر، اسلام کارایی دارد ولی ما نتوانستیم آن را درست پیاده کرده و به بشریت معرفی کنیم.


به نظر من زشت‌ترین کار در این تجمع جفای بزرگی بود که در حق حوزه و در حق مراجع روا شد. وقتی آن سخنران می‌‌‌گوید این رساله‌ها چه ارزشی دارد؟ به نیازهای جامعه برسید، آیا نمی‌داند اگر مردم مقیّد به این رساله‌ها باشند بسیاری از این مشکلات و نزاع‌هایی که در دادگستری‌ها مطرح است به وجود نمی‌آید؟ اشکال کار در این است که برخی از روشنفکران دانشگاهی مردم را از روحانیت و مرجعیت دور کرده و بعد می‌‌‌گویند این رساله‌ها چه فایده‌ای دارد؟


خدا رحمت کند امام را که می‌‌‌فرمود آدم نمازخوان دزدی نمی‌کند، آدمی که اهل رساله باشد بسیاری از خطاهای دیگران از او صادر نمی‌شود. من از گوینده این مطالب می‌‌‌خواهم انصاف داشته باشد و مطالب باطل این چنینی را مطرح نکند.


حوزه امروز ما تحقیقات عمیق خوبی در فقه امنیت، فقه اقتصاد، فقه پزشکی، فقه قضا، فقه زنان و فقه کودک دارد، در فقه کودک عمیق‌ترین تحقیقات دنیا در حوزه مطرح شده، چرا با بی‌انصافی بگوئیم حوزه کار مورد نیاز مردم و جامعه را انجام نمی‌دهد؟


امروز اکثریت حوزه و در راس آن مراجع بزرگوار پیوند بین دین و حکومت، بین دین و جامعه را یک پیوند ناگسستنی می‌‌‌دانند، نسبت به آنچه که رهبری معظم انقلاب در مورد فقه حکومتی دنبال کرده‌اند قدم‌های خوبی در مرکز فقهی ما و برخی دیگر از مراکز پژوهشی برداشته شده ولی این بحث یک بحث مشکل و عمیق است، اینطور نیست که با یکی دو تحقیق بتوانیم به نتیجه برسیم.


نکته دیگر آن است که امروز از هر زمان دیگری دشمنی آمریکا و اسرائیل با انقلاب بیشتر شده است و مرتب برای کشور ما نقشه می‌‌‌کشند، برای خنثی کردن توطئه دشمن رهبری معظم انقلاب تاکید فرمودند جامعه را دو قطبی نکنید، در بین مردم دو دستگی ایجاد نکنید، ما باید مردم را به آرامش و وحدت دعوت کنیم، تا همه حول رهنمودهای ولی فقیه مسائل انقلاب را دنبال کنیم، اگر رهبری فرمودند ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم، مسئله تمام است و دیگر هیچ مسئولی حق ندارد راجع به مذاکره نظر بدهد. رهبری فصل الخطابند و مسئله را تمام کردند.


من معتقدم برگزاری این تجمع درست در نقطه‌ مقابل دستورات رهبری است. رهبری دنبال ایجاد وحدت و آرامش در جامعه هستند در پی این هستند که دولت وظایف خودش را به خوبی انجام بدهد. البته انتقاد سالم امری بسیار ضروری است، ما باید کمک کنیم تا راهکارهای حل مشکلات اقتصادی را ارائه بدهیم. هنر حوزه به این است که در این بحران‌ها راهکار خوب ارائه بدهد نه اینکه تجمعی انجام شود و متاسفانه شعارهایی داده شود که نه تنها ساحت مقدس حوزه و مراجع از آن دور است بلکه از ساحت یک انسان ولو غیر مسلمان هم دور است. این شعارها شعارهای حوزه نیست.

 

من به مردم عزیز عرض می‌‌‌کنم ببینند حرکت‌هایی که به نام حوزه انجام می‌‌‌شود، اگر مورد تایید مراجع عظام حوزه است آن را حرکتی حوزوی بدانند، اما اگر پشتوانه آن مراجع نباشند به عنوان حوزه و مجموعه حوزه نمی‌تواند تلقی شود.


همه ما باید توجه داشته باشیم که وظیفه ما امروز از هر زمان دیگری برای حفظ انقلاب بیشتر است، دشمن دنبال جدا ساختن مردم از روحانیت است. بنابراین در بین روحانیت نباید حرکتی صورت گیرد که فاصله‌ با مردم ایجاد کند.


روحانیت باید حرف دین و حرف خدای تبارک و تعالی را بزند، و به طور جدّ در صف مقدم دفاع از نیازهای مردم و دفاع از اسلام باشد، این وظیفه اصلی روحانیت است.


توصیه‌ای هم می‌‌‌کنم به آن گروههایی که از احساسات پاک طلاب سوء استفاده می‌‌‌کنند. به هیچ وجه باور نمی‌کنم چنین پلاکاردهایی را یک طلبه با توجه به دست گرفته باشد، برای اینکه خیلی واضح است چنین شعارهایی، شان حوزه و روحانیت و شان فیضیه نیست و حوزه دور از این مسائل است.


این گروهها از احساسات پاک طلبه‌های عزیز سوء استفاده‌های سیاسی و جناحی نکنند و به بهانه عناوین حق مطالبه اقتصادی و دفاع از معیشت، اهداف سیاسی خود را در حوزه علمیه دنبال نکنند.


ما حوزه را برای اسلام و انقلاب نیاز داریم، این حرکت‌ها به حوزه ضربه می‌‌‌زند و موجب ناراحتی همه بزرگان و مراجع است.


سپاه دست نوشته‌های اخیر در تجمع طلاب قم را به شدت محکوم کرد
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با محکومیت شدید برخی شعارها و دست نوشته‌ها در تجمع اخیر طلاب و روحانیون در مدرسه فیضیه قم، هرگونه دخالت این نهاد درفرایند برگزاری مراسم را تکذیب کرد.


در این بیانیه با اشاره به انتساب برخی حواشی تجمع پنج شنبه 25 مرداد ماه 97 طلاب و روحانیون حوزه‌های علمیه در مدرسه فیضیه قم به سپاه،تصریح شده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با محکومیت شدید برخی شعارها، دست نوشته‌ها و پلاکاردهای تجمع اعتراضی روحانیون و طلاب در قم، هرگونه دخالت این نهاد درفراخوان، دعوت سخنران و برگزاری این مراسم که براساس قرائن و شواهد موجود به صورت خودجوش برپا شده است را تکذیب و اعلام می‌دارد" سپاه هیچگونه برنامه‌ای برای حضور کارکنان خود در این مراسم نداشته است".


این بیانیه افزوده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همانگونه که در بیان فرماندهان و مسئولان ارشد و نیز مواضع رسمی خود اعلام داشته است، با نصب العین قرار دادن منویات و رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی وفرماندهی کل قوا امام خامنه‌ای عزیز(مدظله العالی)، حمایت، همکاری و کمک به دولت محترم برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را فریضه‌ای غفلت ناپذیر دانسته و همه امکانات و ظرفیت‌های خود را در این مسیر مبارک بسیج کرده است.


این بیانیه در پایان با تکریم جایگاه والای مرجعیت و تاکید بر اهمیت و ضرورت حفظ حرمت و احترام مراجع عظام ‌تقلید، حفظ وحدت و یکپارچگی ملی را عامل سربلندی ایران اسلامی برای عبور از شرایط خطیر کنونی قلمداد و خاطرنشان کرده است: پاسداران انقلاب اسلامی و آحاد ملت شریف، مومن و انقلابی ایران براساس باورهای دینی و معرفتی و آموزه‌های تاریخی خود هرگز اجازه نخواهند داد عده‌ای با خروج از موازین شرعی و اخلاقی و بازی کردن در زمین معاندین نظام اسلامی، اسباب نگرانی و آزردگی خاطر شریف مراجع عظام تقلید و حوزه‌های علمیه را فراهم سازند.


فرماندار قم: دستگاه‌های امنیتی به شعارهای تهدیدآمیز طلاب رسیدگی می‌کنند
فرماندار قم درباره تجمع تعدادی از طلاب در مدرسه فیضیه قم گفت: ما این اتفاق را از طریق گزارش به مقامات ارشد استان دنبال می‌کنیم. من گزارش حاشیه‌ها و شعارهایی که در تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم اتفاق افتاد را به استانداری اعلام کردم. اکنون نیز دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی پیگیری کنند.
فرماندار قم اعلام کرد گزارشی از شعارهای تهدیدآمیز تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم را به مقامات ارشد استان ارسال کرده است و دستگاه‌های امنیتی به این اتفاق رسیدگی خواهند کرد.
فرماندار قم در پاسخ به این سوال که آیا برای تجمع طلاب مجوز صادر شده بود اعلام کرد: این‌گونه تجمعات که در داخل دانشگاه یا حوزه برگزار می‌شود نیاز به مجوز ندارد، اما اگر افرادی غیر از دانشجویان یا طلبه‌ها در این تجمعات شرکت کنند یا مسئول برگزاری آن باشند، غیرقانونی است.