تبلیغات بنری
باشگاه خبرنگاران : پوریا مطهری متخصص آسیب‌شناسی دهان، فک و صورت درباره بیماری خشکی دهان اظهار کرد: غدد بزاقی درون دهان ما با ترشح بزاق علاوه بر مرطوب نگه داشتن محیط، وظیفه کنترل میکروب‌های داخل دهان و کمک به تجزیه مولکول‌های غذا به وسیله آنزیم‌ها و در کل حفظ شرایط طبیعی دهان را برعهده دارد؛ کاهش ترشح این غده به هر دلیلی که باشد، خشکی دهان را در پی دارد.وی ادامه داد: همه افراد خشکی دهان را تحت شرایطی مثل ترس، به صورت گذرا تجربه کرده‌اند؛ در این حالت سیستم عصبی که یکی از عوامل…
چرا به «خشکی دهان» دچار میشویم ؛ راههای درمان خشکی دهان

باشگاه خبرنگاران : پوریا مطهری متخصص آسیب‌شناسی دهان، فک و صورت درباره بیماری خشکی دهان اظهار کرد: غدد بزاقی درون دهان ما با ترشح بزاق علاوه بر مرطوب نگه داشتن محیط، وظیفه کنترل میکروب‌های داخل دهان و کمک به تجزیه مولکول‌های غذا به وسیله آنزیم‌ها و در کل حفظ شرایط طبیعی دهان را برعهده دارد؛ کاهش ترشح این غده به هر دلیلی که باشد، خشکی دهان را در پی دارد.

وی ادامه داد: همه افراد خشکی دهان را تحت شرایطی مثل ترس، به صورت گذرا تجربه کرده‌اند؛ در این حالت سیستم عصبی که یکی از عوامل کنترل کننده غدد بزاقی است که بر ترشح آن اثر می‌گذارد.

مانی می‌توانیم خشکی دهان را اختلالی جدی بدانیم که این مشکل به صورت دائم وجود داشته باشد و سبب ایجاد اختلال در قدرت تکلم، بلع، ایجاد درد، پوسیدگی دندان‌ها به خصوص در نزدیکی لثه و عفونت‌های قارچی در محیط دهان شود.


خشکی دهان , رفع خشکی دهان , درمان خشکی دهان و گلو , خشکی دهان در صبح , درمان خشکی دهان در طب سنتی , چگونه خشکی دهان را ازبین ببریم , خشکی دهان و دیابت , خشکی دهان و کبد , علت سرگیجه و خشکی دهان , علامت‌های خشکی دهان ,

درمان هایی که درد جدیدی به دنبال دارند

مطهری گفت: از میان دلایل متعدد تاثیرگذار بر خشکی دهان، مصرف برخی دارو‌ها، به خصوص دارو‌های اعصاب را می‌توان شایع‌ترین علت دانست.


خشکی دهان در اثر عفونت ها

وی با اشاره به احتمال بروز این عارضه بر اثر بروز بعضی از عفونت‌ها افزود: برخی از بیماری‌های سیستم ایمنی، شیمی درمانی و درمان‌های شامل رادیو تراپی، مصرف دخانیات و مصرف مواد مخدر، می‌تواند باعث تخریب غدد بزاقی و بروز خشکی شدید دهان شود.

گاهی در مجاری انتقال بزاق سنگ‌هایی ایجاد می‌شود که فرایند تشکیل آن، بی‌شباهت به تشکیل سنگ‌های کلیوی نیست. سنگ‌های بزاقی میتواند منجر به ایجاد عفونت در غدد بزاقی، احساس درد و ایجاد تورم شود؛ حتی ممکن است در بروز خشکی دهان اثر گذار باشد، اما نمیتوان آن را علت بروز آن دانست.

احتمال بروز زخم‌های داخل دهانی در موارد شدید این بیماری

فرایند درمان این بیماری را می‌توان به ۲ بخش درمان علت و درمان علامت تقسیم بندی کرد؛ در مرحله اول سعی در رفع علت بیماری داریم که با تشخیص علت شروع می‌شود، برای مثال تاثیر مصرف برخی دارو‌ها یا برخی مخدر‌ها و محرک‌ها مثل متامفتامین یا حشیش به سادگی قابل تشخیص و رفع است.

 

علامت‌های خشکی دهان

علامت‌های خشکی دهان را می‌توان با افزایش حجم آب دریافتی به خصوص با همراهی مواد اسیدی مانند لیمو، مصرف دارو‌های تحریک کننده غدد بزاقی و استفاده از بزاق مصنوعی رفع کرد.